Kezdőlap Teknős Tanösvény Dunakeszi
Teknős Tanösvény Dunakeszi
Hazánk első, kereskedelmi központ mellett létrehozott tanösvénye vár
Dunakeszin az Auchan bevásárlóközpont szomszédságában.
Az egyedülálló természetvédelmi értéket képviselő lápos terület eddig rejtett állat- és
növényvilágát mostantól te is felfedezheted egy rendkívül hangulatos tanösvény segítségével.
Nyitvatartás
A tanösvény napkeltétől napnyugtáig látogatható.
Utána már csak lidérceknek!
Itt találsz minket
2120 Dunakeszi, Nádas u. 6.
Az Auchan bevásárlóközpont mellett.
A tanösvényt a Dunakeszi Auchan Kereskedelmi Központ parkolójából tudod megközelíteni.
A Dunakeszi Teknős Tanösvény bejárása
Ki az a lápnok?
A lápnok az, aki olyan dolgokat is megtapasztal és megért, amiket a közönséges látogató nem. A lápnok ugyanis másképp figyel, mint mások.
Mire figyelj kezdő lápnokként?
- A láp bejárása min. 45 percet vesz igénybe.
- Szánd rá az időd!
- A tanösvényen nem érdemes végigrohanni, mert akkor semmi érdekeset nem fogsz látni! Úgyhogy LASSAN A TESTTEL!
- A tanösvényen korlátok védik a lápot és annak élőlényeit.
- Ne térj le a kijelölt útról, mert olyan helyen is lehet mélyvíz, ahol nem látszik.
- A tanösvényen néhol kidőlt fákba és egyéb akadályokba ütközhetsz! Ezért olyan öltözetben érdemes érkezned, amiben bemennél egy erdőbe vagy végigsétálnál egy mezőn.
- A láp élőlényei nem szeretik a hangos emberi beszédet, a sok zajt. Ezért amikor megérkezel a tanösvényre, tompítsd a zajod!
Mit láthatsz még a sétaúton?
A Dunakeszi Tőzegláp története
Körülbelül 10 000 évvel ezelőtt az Ős-Duna medre megváltozott, a mellékág elvesztette a kapcsolatát a folyóval és állóvízzel teli mederré alakult. A vízutánpótlást ettől kezdve már nem a folyótól, hanem a mai Gödöllői-dombság forrásaitól kapta.
A környékbeli növényzet elhalt maradványai több ezer év alatt feltöltötték ezt a medret, de a víz alá kerülve nem érte őket levegő, és így nem tudtak elbomlani. Sűrű, sötét, szivacsos anyagként tőzeggé konzerválódtak, mint dunsztosüvegben a befőtt.
A mai láp
Az Auchan bevásárlóközpont mögött híd vezet át a láp területére. A sétaút bemutatja a lápok kialakulását és jelentőségét, valamint élővilágát. A tanösvény érinti a talajszintet, a gyepszintet és a bokrosok élővilágát is.
A vegetációt erdős, cserjés, sásos, gyepes növényzet együttese alkotja, emellett a nyílt vízfelületek is megtalálhatóak. Ha nem lenne deszka a lábad alatt, nem úsznád meg szárazon. Itt ugyanis mindig van víz. Télen és tavasszal akár térdig, mellmagasságig is elmerülhetsz. Nyáron száraznak tűnhet a talaj, de akkor is van benne víz, csak kicsit visszahúzódva.
Miért különleges a Dunakeszi Láp?
A lápi talaj elnyeli a légkörből a szén-dioxidot, a tőzeges talaj pedig tárolja a növényekből. Ha egy láp kiszárad és a tőzeg lebomlik, a rengeteg tárolt szén a levegőbe kerül.
A lápban tárolódó növényi anyagokból mocsárgáz keletkezik, ami gyúlékony. Ez az a bizonyos lidércfény, mely a mocsarak, lápok felett halványkék fénnyel dereng.
Magyarországon valamennyi láp természetvédelmi terület.
Hogyan készült el a tanösvény?
A megvalósítás során a tőzegláp 900 méteres nyomvonalán hét fő állomást alakítottunk ki. Ezek többek között a lápjáró, a talajkamra, a madárfészek, a kilátó és a teknős napozó.
Odafigyelve a gazdag ökoszintémájú terület természeti értékeinek megőrzésére, kényelmes pallósoron vezetjük végig a természetkedvelő látogatókat, akik így valós élményeken keresztül ismerhetik meg a helyi állat- és növényvilágot.
A Dunakeszi Teknős Tanösvény bejárása
Táplálékuk is vízi eredetű: különféle ízeltlábúak, kétéltűek, puhatestűek és férgek kifejlett és lárvaállapotú egyedeit fogyasztják.
Magyarországon a mocsári teknős védett faj, természetvédelmi értéke 50 000 Ft. Ha szerencséd van, sétád során a kedves páncélos állatkák egyikével is találkozhatsz.
„Mi a megvalósítás során mindent megtettünk azért, hogy megőrizzük e védett, varázslatos lápos terület természeti kincseit.”
Óvd a természetet!
Tedd ezt te is! Mielőtt a tanösvény felfedezésére indulsz, gondold át, mit viszel magaddal. Ennivalóra, innivalóra nem lesz szükséged, hiszen a sétautat egy óra alatt alaposan bejárhatod. Ne vigyél el semmit a lápról és ne hagyj ott semmit (még almacsutkát, kenyérhéjat sem!)
Köszönjük, hogy hozzánk hasonlóan Te is szereted a természetet és odafigyelsz arra, hogy szép környezetben sétálhass, kapcsolódhass ki!
Hogyan jött létre?
A tanösvényről készült fotókat itt találjátok: